top 10 miejsc 

Shambles Square

To niezwykle piękny skrawek placu przypominający nam dawną Anglię. Zrekonstruowany w 1999 roku, po tym jak w latach 70-tych ubiegłego wieku został zniszczony na korzyść powstającej galerii handlowej. Szkoda tylko, że tak mała część została zrekonstruowana, ponieważ stara angielska zabudowa jest naprawdę piękna. Dobrze, że chociaż niewielka część została ponownie przywrócona do życia.

Manchester Town Hall

Przy Albert Square znajduje się majestatyczny budynek Manchester Town Hall – to typowy przykład wiktoriańskiego budownictwa, zbudowany został w drugiej połowie XIX wieku. Od strony południowej ratusz graniczy z St Peter’s Square, gdzie znajduje się biblioteka w budynku o kształcie rotundy oraz pomnik Manchester Cenotaph upamiętniający żołnierzy poległych w I Wojnie Światowej.

The John Rylands Library

Biblioteka John Rylands to późno wiktoriański neogotycki budynek na Deansgate w Manchesterze. Biblioteka, która została otwarta dla zwiedzających w 1900 roku, została założona przez Enriquetę Augustinę Rylands dla uczczenia pamięci jej męża, Johna Rylanda. Biblioteka John Rylands i biblioteka Uniwersytetu w Manchesterze połączyły się w lipcu 1972 r. z Biblioteką Uniwersytetu John Rylands w Manchesterze; obecnie jest częścią Biblioteki Uniwersytetu w Manchesterze.

The City of Manchester Distillery

Destylarnia w Manchesterze to atrakcja, której nie można ominąć. Proces produkcji i degustacja dadzą wam wiele frajdy!

The Manchester Museum

Manchester Museum należy do Uniwersytetu w Manchesterze. W jego kolekcji znajdują się okazy związane z archeologią, antropologią oraz historią naturalną. To największe muzeum uniwersyteckie w Wielkiej Brytanii. Każdego roku odwiedzane jest przez około 360 tysięcy osób.

National Football Museum

National Football Museum znajduje się w Manchesterze. W tym nietypowym muzeum gromadzone są pamiątki ze świata piłki nożnej. Pierwotnie muzeum mieściło się w Deepdale, Preston, Lancashire ale zostało przeniesione do Manchesteru w 2012 roku. Statystyki pokazuję, że muzeum odwiedzane jest rocznie przez 100 tysięcy turystów. Miłośnicy piłki nożnej nie mogą ominąć tego miejsca podczas wycieczki po Wielkiej Brytanii!

Manchester Art Gallery

Galerię otworzono w 1824 roku. Kolekcje dzieł sztuki lokalnej i międzynarodowej mieszczą się w trzech budynkach. W zbiorach można podziwiać wielu artystów angielskiej szkoły; w tym dzieła Thomasa Gainsborougha oraz tzw. Bractwa Prerafaelitów – artystów, którzy działali w Anglii na przestrzeni lat 1848-1851. Należeli do nich: W.H. Hunt, J.E. Millais, D.G. Rossetti, J. Collison i T. Woolner. Muzeum może poszczycić się również kolekcją szkła, srebra i mebli.

People’s History Museum

Jeśli interesuje nas historia i życie samych Anglików na przestrzeni lat, warto zajrzeć do Muzeum Historii Ludzi (People’s History Museum), gdzie poznamy bolączki, rozwój oraz szanse w różnych epokach, z mocnym akcentem na ostatnie 100 lat.

Manchester Central Library

Jedna z najpiękniejszych i najbardziej znanych budowli Manchesteru. Charakterystyczny okrągły budynek powstał w latach 1930-1934 według projektu E. Vincenta Harrisa. Reprezentuje styl neoklasycystyczny. Zamknięty do 2014 roku ze względu na prace renowacyjne.

Manchester Cathedral

Katedra (zbudowana w XV – XVI wieku)  zrobiła na nas dużo lepsze wrażenie. Piękna, stara, o dość sporych rozmiarach w typowym angielskim stylu. Jej surowy charakter zdecydowanie dodawał jej uroku. Wnętrze katedry zachowane w podobnym klimacie: surowe, bez zbędnych dekoracji i dość ciemne. Wejście jest darmowe, więc warto się na chwilę zatrzymać.

Łap nas w social mediach!